پایگاه اطلاع رسانی امام رضا عليه السلام

روز زيارتي مخصوص امام رضا (ع) (23 ذيقعده) و شهادت آن حضرت به روايتي

                       روز زيارتي مخصوص امام رضا (ع) (23 ذيقعده) و شهادت آن حضرت به روايتي 

         

در جست و جوی یار

بیست و سوم ذیقعده، روز زیارتی امام رضا علیه السلام است. زیارت، پیش از آنکه با عقل کوته بین آدمی سنجیده شود، حکایت دل را بازگو می کند. زائر اگر بداند و بشناسد که را زیارت می کند، دیگر نمی پرسد: کجاست. پس به راه می افتد و همچون حضرت خضر علیه السلام به دنبال آب حیات و چون موسی علیه السلام در پی عبدصالح روان می گردد. تا برسد، بیابد، بهره گیرد و کامیاب شود. آنچه زائر را به پیمودن راه ها و تحمل رنج سفر وا می دارد، کشش درونی و علاقه قلبی اوست.

همچنین بنا بر روایات شب 25 ذی القعده ، شب مخصوص زیارتی آقا امام رضا (ع) . شب دحو الارض یعنی شبی که زمین آفریده شده و همچنین به روایتی شب شهادت آقا امام رضا (ع) هستیم و در کنار قبر برادر بزرگوار ایشون آقا احمد ابن موسی (ع) و ان شالله که خداوند زیارت امشب ما رو در کنار حرم آقا امام رضا (ع) قرار بده

زیارت، عشق به اهل بیت علیهم السلام

زیارت، نمودی از احساس شوقِ درونی انسان است. چگونه می شود دوستدار پیامبر، اهل بیت و نیکان بود و شوق دیدارشان یا زیارت مزارشان یا دیدن ردّ پا و نشان از کویشان نداشت؟ زیارت، زبان علاقه و وابستگی حقیقی، و نوعی رابطه عاطفی و پیوند قلبی است. زیارت، الهام گرفتن از اسوه ها، تعظیم شعائر و تقدیر از فداکاری ها و پاکی ها و زمینه ساز شناخت و تربیت است. زیارت، طهارت روح، توبه از بدی ها، برگزیدن راهی به سوی پاکی ها و گشودن پنجره ای به سوی نور را به دنبال دارد. زیارت، خود را محک زدن است. آنکه کنار مرقد شهید یا ولی خدا یا پیامبر و امام می ایستد، گویا در برابر آینه ای تمام قد ایستاده که «سیمای حق» و «قامت فضیلت» را نشان می دهد.

معنای زیارت

زیارت، در لغت به معنای دیدار کردن و رفتن به مشاهد متبرکه است. در عرف هم زیارت به دیدار کسی برای بزرگ شمردن و احترام به او معنا می شود. زیارت اصطلاحی نیز یعنی حاضر شدن زائر نزد قبری با آگاهی و شناخت از شخصیت کسی که در آنجا به خاک سپرده شده است. زیارت، یعنی به خانه امن امام پناه آوردن و فیض های بی شماری را نصیب خود ساختن. زیارت، یعنی تکریم و تجلیل از پیشوایانی که لحظه ای از اندیشه هدایت و ارشاد و تعلیم غفلت نداشته، عمر پربار خویش را در راه راهنمایی مردم به پایان رساندند. زیارت، یعنی تقدیر و سپاس گزاری از زندگی سراسر ایثار، فداکاری و جانبازی سروران دین. زیارت، یعنی خلوت گزیدن و راز و نیاز داشتن و انس یافتن با حجت خدا، و در یک کلام، زیارتْ صیقل دادن روح و شست و شوی دل از آلودگی گناه است.

فلسفه و آثار زیارت

دانشمندان اسلام به پیروی از آیات قرآن و احادیث، برای زیارت، به ویژه زیارت قبر صالحان و پیامبران فضیلت و ثواب قائل شده اند. در صدر اسلام، زیارت قبر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم و شهیدان راه خدا در میان مسلمانان یک سنت بود؛ چنان که فاطمه زهرا علیهاالسلام هر جمعه به زیارت قبر عموی خود حمزه می رفت و در کنار قبر او نماز می گذارد و گریه می کرد. زیارت قبور این گروه از شخصیت ها از جمله امام رضا علیه السلام نوعی سپاس گزاری و قدردانی از جانبازی و فداکاری های آنان است. اثر دیگر زیارت، یاد مرگ است که باعث می شود انسان خود را برای زندگی همیشگی آماده سازد و غم و شادی این دنیا را گذرا بداند و فریب این دار فانی را نخورد.

فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام

رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «به زودی پاره تن من در زمین خراسان دفن می شود. هر غمناک و محزونی که او را زیارت کند، بدون شک خداوند غم و اندوه او را برطرف می سازد و هر گنهکاری که او را زیارت کند، بدون شک خداوند گناهان او را می آمرزد». همچنین خود امام رضا علیه السلام هم فرمود: «هر که مرا با این دوری قبر و غربت زیارت کند، در روز قیامت در سه جا نزد او می آیم تا او را از هول و هراس های وحشتناک رهایی بخشم: هنگامی که نامه های اعمال نیکوکاران در دست راست و نامه های اعمال بدکاران در دست چپ آنان پرواز کند، نزد صراط، و نزد میزان و ترازوی اعمال».

                                                                          

مراقب باشید.

روزی یکی از ثروتمندان زمان امام صادق (ع) مراجعه کرد به یکی از غلامان امام صادق (ع)
و گفت : فلانی می دونی که من چقدر ثروت دارم
گفت : بله
گفت : یه پیشنهاد بهت می دم. تمام ثروت من مال تو و غلامی تو مال من . جاهامون رو عوض کنیم
یه کم فکر کرد و بعد گفت : باید از آقام سوال کنم ... رفت خدمت امام صادق (ع) گفت آقا اجازه می دید؟!؟
آقا فرمودند : اگر خودت راضی هستی ، مانعی ندارد ...شما برو لباس فاخر اون رو بپوش و جاهاتون رو عوض کنید
موقع تعویض لباس شد ، غلام تا پیراهنش رو در آورد ، یه دفعه احساس غربت کرد . دلش گرفت. تازه فهمید که چه لباسی تنش بوده . یه دفعه بهت زده شد و به خودش اومد و فریادی کشید که نزدیک بود بیهوش بشه ...دوباره لباسش رو پوشید .
لذا خیلی مراقب باشید .
لباس غلامی ائمه ، لباس نوکری آقا امام رضا (ع) تا وقتی که رو تنتون هست ، قدرش رو بدونید . یه روز از تنمون در می یارنــا

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آبان 1389ساعت   توسط مدیر   | 

اهميت زيارت حضرت رضا(عليه‎السلام)

                            

اهميت زيارت حضرت رضا(عليه‎السلام)

زيارت امام رضا(عليه‎السلام) مزاياي بسياري دارد که در اين مقاله به تعدادي از آنها اشاره مي‎شود.

مزيت اول - زيارت حضرت رضا(عليه‎السلام) افضل و برتر از زيارت سيدالشهدا(عليه‎السلام) است :

حضرت عبدالعظيم حسنى گفت: به حضرت جواد(عليه‎السلام) عرض كردم :

متحيرم كه به زيارت قبر حضرت سيدالشهدا(عليه‎السلام) مشرف شوم يا به زيارت پدرتان .

فرمود: اندكى صبر كن؛ سپس داخل اندرون شد بعد - در حالى كه اشك‎هايش بر رخسارش جارى بود - خارج شد و احتمالا به ياد پدرش افتاده و بر دورى از پدر اشك ريخته بود... فرمود: زائران امام حسين (عليه‎السلام) بسيارند؛ اما زائران پدرم كم هستند.

در روايت ديگر فرمود: زيارت پدرم افضل است زيرا حضرت ابا عبدالله الحسين(عليه‎السلام) را همه مردم زيارت مى‎كنند؛ امام پدرم را، جز خواص شيعه زيارت نمى‎كنند.(1)

زيرا هر فرقه‎اى از شيعه، امام حسين(عليه‎السلام) را از جهات مختلفى از قبيل، شهادت آن حضرت، مخصوصا فرزند بى واسطه حضرت زهرا(عليهاالسلام) بودن، محترم مى‎شمارند و فِرَق ديگر شيعه، از قبيل: كسيانيه، زيديه، اسماعيليه و واقفيه و ... امامت حضرت سيدالشهدا(عليه‎السلام) را پذيرفته‎اند؛ اما در اين ميان، حضرت رضا(عليه‎السلام) داراى ويژگى خاصى است كه اغلب انشعابات تشيع، قبل از ايشان بوده و باقيمانده از فِرَق مختلف همين خواص شيعه هستند كه به ولايت حضرت رضا (عليه‎السلام) معتقدند و شمارشان نسبت به بقيه كمتر است؛ لذا در روايات «عارفا بحقه» قيد شده يعنى ايشان را امام واجب الاطاعة بداند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم شهریور 1389ساعت   توسط مدیر   | 

ثواب زیارت امام رضا(ع)

امروز مصادف با بیست و سوم ماه ذی قعده است  . خوشا به حال آنانکه امروز در جوار حرم با صفای امام رضا (ع) حریم گرفته اند .می دانید این روز بسیار بزرگی است،روز زیارتی  مخصوص امام رئوف است.می دانید علامه طباطبایی درباره این صفت امام رضا (علیه السلام)میگویند:همه امامان رئوف هستند اما رافت و مهربانی امام رضا (علیه السلام) حس کردنی است.انشاالله به این زودی نصیب همه مشتاقان گردد!

اما بد نیست بدانید این زیارت مفتاح و کلید خوبی های زمین وآسمان است .اگر باور نمی کنی از زبان امام رضا علیه السلام بخوانید: امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه دورى سفر را بر خود بپذیرد و به زیارت من آید، من در روز قیامت در سه جایگاه به نزد او خواهم شتافت تا او را از تنگنا به در آورم: آن جایى كه نامه اعمال دست به دست مى‌شود، در صراط، و هنگام سنجش اعمال.(1)

اگر حاجتی داری و گره های ناگشوده در روح و روان و اخلاق و اعمالت وجود دارد ،اگر دنیای پاک با برکت می خواهی ریالاگر آخرت آباد با عافیت  می طلبی پس بار سفر ببند و به پای بوس آستان  قدس رضوی بشتاب که اما رضا (علیه السلام)می فر ماید:برای زیارت هیچ قبری بار سفر نبندید مگر برای زیارت قبور ما اهل البیت،آری بدانید من با زهر شهید خواهم شد،و محل دفنم در غربت خواهد بود،پس هر کس که برای زیارت من سفر کند دعایش مستجاب وگناهش آمرزیده  و بخشیده خواهد شد.(2)

پس اگر با رگناهان خسته و دل آزرده ات کرده  وشفیع و یاوری می خواهی بشتاب  که هم اکنون وقت زیارت است.زیارت از راه دور نیز مقبول و مسموع است و شنیده می شود پس با هم می خوانیم :

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی الامام الشهید و حجتک علی من فوق الارض و من تحت الثری

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم آبان 1388ساعت   توسط مدیر   | 

آثار و برکات زيارت امام رضا (عليه السلام)

آثار و برکات زيارت امام رضا (عليه السلام)
آثار و برکات زيارت امام رضا (عليه السلام)


1) حضرت رسول اکرم (صلي الله عليه و آله وسلم) فرمودند: «پاره اي از تن من در زمين خراسان دفن خواهد شد، مؤمني او را زيارت نکند، مگر آنکه خداوند عزوجل بهشت را بر او واجب گرداند، و آتش را بر بدنش حرام کند.»
عيون اخبار الرضا عليه السلام، ج 2، ص 255، ح 4، امالي شيخ صدوق (رحمت الله عليه) ص 60 .
2) از حضرت امام رضا (عليه السلام) روايت شده است که فرمودند:
«هر که براي زيارتم بار سفر بندد، دعايش مستجاب و گناهانش آمرزيده شود، هر که مرا در آن قطعه زمين زيارت کند، همانند کسي است که رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) را زيارت کرده باشد و خداوند اجر هزار حج مقبول و هزار عمره ي مقبوله براي او بنويسد و من و پدرانم شفاعت کنندگان او در روز قيامت باشيم، و اين قطعه زمين باغي است از باغهاي بهشت و محل رفت و آمد فرشتگان است و تا ابد گروهي از آسمان نازل مي شوند و گروهي بالا مي روند تا آن که در صور بدمند. ( روز قيامت)
«بحارالانوار، ج 102، ص 44، ح 51».
3) حضرت امام جواد (عليه السلام) مي فرمايند:

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هشتم خرداد 1388ساعت   توسط مدیر   |